Drodzy Państwo to już drugi artykuł stanowiący o nowej formie przekazywania informacji o Państwa przedsiębiorstwie do Ministerstwa Finansów. Wspomniane przeze mnie kilka tygodni temu w pierwszej części kody GTU znajdą się w pliku JPK_VDEK i zostaną wraz z innymi danymi wysłane do odpowiedniej komórki analitycznej Ministerstwa Finansów.

FAKTURY ZAKUPU

Tylko niektóre faktury zakupu (kosztowe) będą opatrywane kodami GTU. Dodatkowo takimi kodami będą opatrywane niektóre dokumenty wewnętrzne. W przypadku takich dokumentów to nasze Biuro Rachunkowe MW będzie te kody wprowadzało.

FAKTURY SPRZEDAŻY

W przypadku jednorodnej sprzedaży lub świadczenia usług o stałym charakterze opatrzenie faktur sprzedaży kodami nie będzie nastręczało większych problemów. W takich przypadkach Biuro Rachunkowe MW będzie mogło również we własnym zakresie takie kody wprowadzone na fakturze sprawdzić i zweryfikować.

W przypadku sprzedaży niejednorodnej (bardzo szerokiego asortymentu) zalecamy opatrywanie kodami GTU już na etapie wystawienia faktury. Lepsza znajomość własnego asortymentu pozwoli Państwu precyzyjniej określić kod jakim należy się posłużyć. Biuro Rachunkowe MW dołoży starań by te kody dla Państwa weryfikować, przynajmniej w początkowej fazie. Jednak przy szerokim asortymencie będzie to na pewno czasochłonne i trudne, bo związane z brakiem naszej dokładnej znajomości towarów i ograniczonym czasem. Stąd nasze zalecenie by już przy sprzedaży, jednostkowo samemu opatrywać fakturę kodem GTU.

FAKTURY SPRZEDAŻY/ZAKUPU od/dla jednostek powiązanych.

Kto jest jednostką powiązaną? W skrócie koneksje rodzinne do drugiego stopnia pokrewieństwa oraz powiązania na zasadzie udziałów lub umów o pracę w firmach/instytucjach, dla których lub, od których wystawiamy lub otrzymujemy fakturę. Takie faktury prosimy bezwzględnie opisywać. Oznaczymy je wtedy odpowiednim kodem dla "transakcji powiązanych".

Gdyby mieli Państwo pytania - służymy pomocą. Wszelkie niewiadome związane z towarem czy usługą chętnie skonsultujemy by ustalić użycie odpowiedniego kodu dla towaru/usługi.

Dziękujemy również za telefony dotyczące zmian i kodów. Państwa spojrzenie na ten aspekt od strony przedsiębiorcy sprawia, że pojawiają się kolejne pytania. Wspólne szukanie odpowiedzi na nie to dla nas kopalnia wiedzy, która potem służy prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do komentowania,

Tomasz Wiszenko