Drodzy Państwo, niemiło jest mi informować o takich zmianach. Sprowadzają one na Państwa ale również na nas jako prowadzących księgowość znaczną ilość dodatkowej pracy, ryzyko karno-skarbowe a dodatkowo są mocno niezrozumiałe. Niestety by prowadzić działalność będziemy musieli się do nich dostosować.

Przechodząc do rzeczy. Ministerstwo Finansów wprowadza kody, którymi będą musiały być oznaczane od 01.10.2020 roku wystawiane przez Państwa faktury sprzedaży. Dotyczy to przede wszystkim podatników VAT. Jednak już teraz warto przyzwyczaić się i „kodować” również faktury przy działalności zwolnionej. Będzie to narzędzie coraz częściej i w szerszym zakresie stosowane w przyszłości. Zapewne programy do fakturowania jak i magazynowe zostaną odpowiednio dostosowane do wprowadzania kodów – także proszę na bieżąco zwracać uwagę i aktualizować swoje programy do wystawiania faktur. Na jednej fakturze może pojawić się kilka kodów jednocześnie !!

Dziś podaję tylko kody dla faktur sprzedaży. Za miesiąc pojawią się również kody dla faktur kosztowych/zakupowych. Kody te systematycznie będą ewaluowały. Sądzić należy też, że będzie ich coraz więcej – nie mniej.

Każdy brak lub błędny kod na fakturze a co za tym idzie dalej w JPK wysyłanym do urzędu skarbowego, to grzywna 500 zł. Oczywiście będzie możliwość jego poprawienia w ciągu 7 dni ale gdyby tak się nie stało, sądzę, że kara 500 zł będzie chętnie wymierzana.

My jako biuro już się przygotowujemy. Będziemy dla Państwa weryfikować kody na fakturach i je poprawiać. Już na bieżąco skonsultujemy poprawność stosowanych kodów. Niemniej kody znacznie zwiększą pracochłonność.

Poniżej artykułu znajdują się kody (obowiązują kody z obu tabel jednocześnie jeśli dotyczą towaru/usługi) i ich opisy + link do załącznika nr 15. Proszę koniecznie się z nimi zapoznać !!!!

Przynajmniej na początek sugeruję wydrukować tabele i powiesić obok miejsca, w którym najczęściej wystawiane są faktury. Potem od 1.10.2020 zacząć je stosować.

Jak wspomniałem wcześniej – kody faktur zakupu wraz z informacją już w przyszłym miesiącu.

Zapraszam do komentowania i kontaktu za naszym biurem,

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Wiszenko,

Kody GTU od 1.10.2020
Kody Inne od 1.10.2020